Results

2012

[box style="rounded"]

Fri 12 Oct, Men's and Women's Finals:

[1] Nicol David (Mas) beat [2] Raneem El Weleily (Egy) : 14-12, 8-11, 11-7, 11-7 (45min) [4] Ramy Ashour (Egy) beat [3] Gregory Gaultier (Fra)  11-4, 11-9, 11-9 (43min) [/box] [box style="rounded"]

Thu 11 Oct, Men's and Women's Semifinals:

[1] Nicol David (Mas) beat [Q] Joelle King (Nzl) 11-8, 11-6, 5-11, 8-11, 11-7 (83m) [2] Raneem El Weleily (Egy) beat [3] Laura Massaro (Eng) 7-11, 11-8, 11-9, 10-12, 11-4 (60m) [3] Gregory Gaultier (Fra) beat [1] James Willstrop (Eng) 11-7, 11-2, 11-8 (53m) [4] Ramy Ashour (Egy) beat [2] Nick Matthew (Eng) 15-13, 8-11, 11-8, 11-8 (74m) [/box] [box style="rounded"]

Wed 10 Oct, Men's and Women's Quarterfinals (2):

 Daily Roundup [4] Laura Massaro (Eng) beat [5] Madeline Perry (Nir)  11-6, 11-9, 11-7 (44m) [2] Raneem El Weleily (Egy) beat Kasey Brown (Aus) 11-8, 11-13, 12-10, 11-9 (47m) [2] Nick Matthew (Eng) beat [7] Amr Shabana (Egy) 11-6, 4-11, 10-12, 11-9, 11-9 (92m) [4] Ramy Ashour (Egy) beat [6] Peter Barker (Eng) 10-12, 11-5, 11-6, 7-11, 13-11 (75m) [/box] [box style="rounded"]

Tue 9 Oct, Men's and Women's Quarterfinals (1):

Daily Roundup [Q] Joelle King (Nzl) bt [3] Jenny Duncalf (Eng)  11-8, 4-11, 3-11, 11-8, 5-11 (42m) [1] Nicol David (Mas) bt [Q] Alison Waters (Eng) 11-5, 11-7, 11-9 (41m) [1] James Willstrop (Eng) bt [8] Mohamed El Shorbagy (Egy) 11-6, 7-11, 12-10, 8-11, 11-5 (85m) [3] Gregory Gaultier (Fra) bt [5] Karim Darwish (Egy) 6-11, 11-5, 11-5, 11-4 (61m) [/box] [box style="rounded"]

Mon 8 Oct, Men's and Women's Round of 16:

Men's Round of 16:  Daily Roundup [8] Mohamed El Shorbagy (Egy) beat Cameron Pilley (Aus)  10-12, 11-8, 12-10, 10-12, 11-4 (92 mins) [1] James Willstrop (Eng) beat Daryl Selby (Eng) 9-11, 11-4, 12-10, 11-5 (81 mins) [3] Gregory Gaultier (Fra) beat Borja Golan (Esp) 11-7, 11-4, 11-7 (54 mins) [5] Karim Darwish (Egy) beat Christopher Gordon (Usa) 11-4, 11-3, 11-8 (40 mins) [2] Nick Matthew (Eng) beat Adrian Grant (Eng) 11-2, 11-5, 15-13 (68 mins) [4] Ramy Ashour (Egy) beat Tarek Momen (Egy) 13-11, 11-7, 11-8 (45 mins) [7] Amr Shabana (Egy) bt Laurens Jan Anjema (Ned)  9-11, 11-7, 11-1, 11-5 (64 mins) [6] Peter Barker (Eng) bt Tom Richards (Eng)  11-5, 11-7, 11-8 (51 mins) PSA Player info and Head to Heads  Women’s Round of 16:  Daily Roundup [Q] Joelle King (Nzl) beat [7] Nour El Sherbini (Egy)  12-10, 11-6, 11-5 (39 mins) [1] Nicol David (Mas) beat [Q] Camille Serme (Fra) 11-6, 11-8, 11-8 (42 mins) [3] Jenny Duncalf (Eng) beat Rachael Grinham (Aus) 11-5, 11-8, 11-4 (33 mins) [Q] Alison Waters (Eng) beat [8] Natalie Grinham (Ned) 10-12, 11-5, 11-8, 5-11, 11-7 (53 mins) Kasey Brown (Aus) beat [6] Annie Au (Hkg) 12- 10, 11-8, 11-9 (46 mins) [5] Madeline Perry (Nir) beat [Q] Donna Urquhart (Aus) 11-5, 11-4, 7-11, 11-2 (39 mins) [4] Laura Massaro (Eng) beat Kristen Lange (Usa) 11-0, 11-3, 11-4 [2] Raneem El Weleily (Egy) v Low Wee Wern (Mas) 11-8, 5-11, 11-8, 11-5 (38 mins) [/box] [box style="rounded]

Sun 7 Oct, Men's Round of 32 (2) and Women's Qualifying Finals:

Men's Round of 32 (2):  Daily Roundup Tom Richards (Eng) beat Ong Beng Hee (Mas)   11-6, 11-3, 10-12, 11-6 Peter Barker (Eng) beat [Shahier Razik (Can)  11-4, 11-6, 11-1 Tarek Momen (Egy) beat Nicolas Mueller (Sui) 5-11, 11-7, 10-12, 12-10, 11-6 Ramy Ashour (Egy) bt Saurav Ghosal (Ind) 11-7, 13-11, 11-9 Nick Matthew (Eng) bt Omar Mosaad (Egy) 7-11, 11-7, 11-5, 11-9  Adrian Grant (Eng) bt [Q] Karim Abdel Gawad(Egy) 11-9, 8-11, 11-1, 5-11, 11-9 Amr Shabana (Egy) bt [Q] Miquel Angel Rodriguez (Col) 11-9, 11-6, 15-13   Laurens Jan Anjema (Ned) v [Q] Aamir Atlas Khan(Pak) 11-5, 11-7, 11-9 Women's Qualifying Finals:  Daily Roundup Camille Serme (Fra) beat Sarah Kippax (Eng)  8-11, 8-11, 11-1, 11-5, 11-7  Alison Waters (Eng) bt Nour El Tayeb (Egy) 11-8, 11-6, 8-11, 10-12, 11-5 (54m) Donna Urquhart (Aus) bt Samantha Cornett (Can) 11-4, 11-7 11-3 (32m) Joelle King (Nzl) bt Kanzy El Dafrawy (Egy) 11-4, 11-7, 11-7 (32m) [/box] [box  style="rounded"]

Sat 6 Oct, Men's Round of 32 (1) and Women's Qualifying Round One:

Men's Round of 32 (1): James Willstrop(Eng) bt Alister Walker (Bot) 11-4, 11-3, 7-11, 11-9 (80m) Cameron Pilley (Aus) bt Steve Coppinger (Rsa) 11-0, 11-5, 11-5 (30m) Mohamed El Shorbagy (Egy) bt Simon Rosner (Ger) 11-7, 6-11, 11-9, 11-7 (68m) Daryl Selby (Eng) bt [Q] Omar Abdel Aziz (Egy) 11-5, 11-9, 12-10 (57m) Karim Darwish (Egy) bt [Q] Max Lee (Hkg) 13-11, 11-2, 11-9 (38m) Christopher Gordon (Usa) bt Hisham Ashour (Egy) 11-9, 8-11, 13-11, 5-11, 11-6 (59m) Gregory Gaultier (Fra) bt Olli Tuominen (Fin) 11-1, 11-2, 11-3 (25M) Borja Golan (Esp) bt [Q] Joe Lee (Eng) 8-11, 11-9, 11-6, 11-5 (76m)  Women's Qualifying Round One: Camille Serme (Fra) bt Amy Gross (Usa)  11-5, 11-2, 11-5 (18m) Sarah Kippax (Eng) bt Amanda Sobhy (Usa)  11-8, 2-11, 10-12, 11-3, 11-6 Alison Waters (Eng) bt Misaki Kobayashi (Jpn)  11-6, 11-6. 11-6 (29m) Nour El Tayeb (Egy) bt Elizabeth Eyre (Usa) 11-7, 11-6, 11-6 (20m) Donna Urquhart (Aus) bt Maria Elena Ubina (Usa) 11-8, 11-5, 11-4 (18m) Samantha Cornett (Can) bt Dipika Pallikal (Ind)  14-12, 8-11, 8-11, 11-8, 11-9  Kanzy El Dafrawy (Egy) bt Latasha Khan (Usa)  11-8, 11-9, 5-11, 11-7 (34m) Joelle King (Nzl) bt Sabrina Sobhy (Usa)  11-6, 11-6, 11-7 (23m) [/box] [box style="rounded"]

Fri 5 Oct, Men's Qualifying Finals:

Daily Roundup Drexel University: Miguel Angel Rodriguez (Col) at Siddarth Suchde (Ind) 11-7, 7-11, 11-7, 11-5 (78m) Steve Coppinger (Rsa) bt Martin Knight (Nzl) 11-6, 11-9, 2-11, 11-9 (77m) Racquet Club of Philadelphia: Max Lee (Hkg) bt Gregoire Marche (Fra) 16-14, 9-11, 11-6 , 11-3 (70m) Shahier Razik (Can) bt Matthew Karwalski (Aus) 11-5, 6-11, 11-7, 11-5 (54m) Merion Cricket Club: Omar Abdel Aziz (Egy) bt Alan Clyne (Sco) 11-4, 5-11, 11-8, 11-3 (81m) Karim Abdel Gawad (Egy) bt Ryan Cuskelly (Aus)  11-8, 11-8, 11-7 (41m) Germantown Cricket Club: Aamir Atlas Khan(Pak) beat Julian Illingworth (Usa) bt  11-9, 11-3, 8-11, 3-11, 14-12 (90m) Joe Lee (Eng) bt Cesar Salazar (Mex) 11-9, 11-4, 11-3 (43m) [/box] [box style="rounded"]

Thu 4 Oct, Men's Qualifying Round One:

Daily Roundup Drexel University: Steve Coppinger (Rsa) bt Adrian Waller (Eng) 11-4, 7-11, 11-9, 11-7 Martin Knight (Nzl) bt Jamie Macaulay (Sco) 11-6, 11-1, 11-3 (37m) Siddarth Suchde (Ind) bt Joe Russell (Eng) 11-3, 11-3, 11-2 (27 m) Miguel Angel Rodriguez (Col) bt John White (Sco) 11-8, 12-10, 12-10 (48m) Racquet Club of Philadelphia: Shahier Razik (Can) bt Yasir Butt (Pak) 11-9, 11-8, 11-7 Matthew Karwalski (Aus) bt Zac Alexander (Aus) 10-12, 11-8, 11-9, 11-6 (55m) Gregoire Marche (Fra) bt Christopher Hanson (Usa) 11-6, 11-9, 11-7 (34m) Max Lee (Hkg) bt Graham Bassett (Usa) 11-9, 11-6, 11-5 (29m) Merion Cricket Club: Ryan Cuskelly (Aus) bt Alex Stait (Eng) 11-7, 8-11, 11-3, 11-3 (36m) Karim Abdel Gawad (Egy) bt Campbell Grayson (Nzl) 11-4, 11-9, 7-11, 11-7 (53m) Alan Clyne (Sco) bt Todd Harrity (Usa) 2-11, 11-5, 11-4, 11-2 (39m) Omar Abdel Aziz (Egy) bt Shawn Delierre (Can) 11-4, 12-10, 5-11, 12-10 (73m) Germantown Cricket Club: Joe Lee (Eng) bt Chris Simpson (Eng) 11-4, 6-11, 11-7, 7-11, 11-7 (111m) Cesar Salazar (Mex) bt Marwan El Shorbagy (Egy) 11-9, 12-10, 7-11, 4-11, 11-9 (75m) Julian Illingworth (Usa) bt Dylan Murray (Usa) 11-3, 11-8, 11-6 (25m) Aamir Atlas Khan (Pak) bt Henrik Mustonen (Fin) 11-8, 8-11, 11-9, 12-10 (53m) [/box]